Wiesław Dyjach – Wójt Gminy Dzwola, uzyskał od Rady Gminy Dzwola wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok, za prawidłowe zarządzanie i gospodarowanie finansami gminy, a radni przyjęli sprawozdanie finansowe gminy.
Podczas XXI sesji Rady Gminy Dzwola, która odbyła się 29 maja 2026 r., radni podjęli jednogłośnie uchwałę o udzieleniu Wójtowi wotum zaufania, wszystkich 15 radnych zagłosowało „za”. Przed głosowaniem Wójt przedstawił Raport o stanie Gminy Dzwola za 2025 rok, obejmujący działania podejmowane przez Wójta Gminy Dzwola, a w szczególności realizację polityk, programów, strategii, uchwał rady oraz budżetu obywatelskiego – funduszu sołeckiego. Dzięki zaangażowaniu samorządu oraz skutecznemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych, zakończonych zostało wiele kluczowych projektów oraz rozpoczęto kolejne inwestycje.
Szczególne znaczenie miało oddanie do użytku nowego budynku Urzędu Gminy Dzwola o łącznej wartości 12 mln zł – na inwestycję pozyskano 4 mln zł wsparcia ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład, ale również zrealizowano inwestycje drogowe o wartości prawie 9 mln zł – zmodernizowano kilkanaście odcinków dróg gminnych, na które pozyskano środki finansowe z Rządowego Funduszu Polski Ład 6 mln zł oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 600 tys. zł, a także z Województwa Lubelskiego tzw. FOGR 190 tys. zł, przeprowadzono modernizację infrastruktury komunalnej, realizowano działania oświatowe oraz przedsięwzięcia wspierające lokalną społeczność.
Rada przyjęła również sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu, w którym dochody wyniosły 53 021 058,14 zł, w tym: majątkowe: 12 368 081,94 zł, natomiast wydatki wyniosły 50 341 933,23 zł, w tym: majątkowe: 18 617 449,21 zł, co dało nadwyżkę w wysokości 2 679 124,91 zł. Na dzień 31 grudnia 2025 roku zadłużenie gminy wynosiło: 1 111 592,05 zł, przy czym stan środków dostępnych na rachunku bankowym Gminy Dzwola wynosił 6 891 401,68 zł.
Dochody własne gminy osiągnęły poziom 6 397 680,61 zł, subwencje 16 881 161,75 zł, udziały w PIT i CIT 10 348 803,01 zł, środki pochodzące z funduszy celowych 297 814,32 zł, a dotacje 10 348 803,01 zł. Największe wydatki zostały poniesione w obszarze oświaty i wychowania 17 501 776,23 zł, natomiast wydatki dotyczące administracji publicznej to 11 596 604,51 zł, na rodzinę i pomoc społeczną przeznaczono 3 516 560,85 zł. W 2025 roku zrealizowano dużo inwestycji na drogach publicznych, wyniosły one 8 169 582,64 zł oraz rozbudowano infrastrukturę wodociągową, a poniesione wydatki w tym obszarze to 2 756 775,49 zł.
W następnej kolejności odbyło się głosowanie nad udzieleniem Wójtowi absolutorium. Poprzedziło je odczytanie pozytywnych opinii Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Dzwola oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie.
Rada Gminy Dzwola 15 głosami „za” – jednogłośnie udzieliła Wójtowi Gminy Dzwola absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2025 rok. Decyzja ta stanowi potwierdzenie prawidłowej realizacji finansów gminy oraz pozytywnej oceny działań podejmowanych przez samorząd w minionym roku.
Wójt – Wiesław Dyjach ocenił miniony rok jako bardzo dobry dla Gminy Dzwola i podkreślił stabilną sytuację finansową gminy. Zwrócił uwagę na wydatki majątkowe, które stanowiły znaczącą część budżetu 36,98%, co świadczy o tym, że rozwój Gminy Dzwola ma charakter kompleksowy i obejmuje wiele obszarów ważnych z punktu widzenia codziennego funkcjonowania. Zrealizowane inwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury wodociągowej i drogowej, w transformację energetyczną oraz nowe oświetlenie poprawiły bezpieczeństwo, natomiast odnowa przestrzeni publicznej, nowe place zabaw przy trzech szkołach, edukacja, kultura i sport oraz aktywność samorządu budują dobre perspektywy na kolejne lata.
Wójt podziękował radnym za okazane zaufanie, a także mieszkańcom i pracownikom urzędu i wszystkich jednostek organizacyjnych za współpracę przy realizacji zadań samorządowych. Podkreślił, że otrzymane absolutorium jest motywacją do dalszej pracy na rzecz Gminy Dzwola, która jest nowoczesnym, przyjaznym i dobrze zarządzanym samorządem, potrafi łączyć codzienne potrzeby społeczności z długofalowym myśleniem o przyszłości, a także rozwija się w sposób przemyślany, stabilny i odpowiedzialny.
– To ważny sygnał, że wspólnie realizowane działania przynoszą efekty. Przed nami kolejne inwestycje i wyzwania, które chcemy podejmować z myślą o mieszkańcach – zaznaczył Wójt po zakończeniu głosowania.
Sesja absolutoryjna była również okazją do podsumowania najważniejszych przedsięwzięć zrealizowanych w ubiegłym roku oraz omówienia planów rozwoju gminy na przyszłość.











