„Zakup męskich strojów ludowych krzczonowskich” przez Roztoczańskie Stowarzyszenie Miłośników Folkloru.
Celem projektu jest ocalenie od zapomnienia i zachowanie dla pokoleń oryginalnego stroju ludowego świątecznego noszonego przez mieszkańców Lubelszczyzny w XIX i na początku XX wieku
oraz zachowanie lokalnej tradycji i dziedzictwa kulturowego w gminie Dzwola poprzez zakup 4 kompletnych strojów ludowych krzczonowskich na potrzeby męskiego zespołu „Borowiacy” z Branwi. Jest to bardzo ważny i niezbędny element wizerunkowy dla Zespołu, który zarazem jest członkiem stowarzyszenia od 2016 roku i jako jedyny wśród pięciu zespołów ludowych działających na terenie gminy Dzwola nie posiadał stroju ludowego.
Gmina Dzwola odrębności regionalnej jako tako nie posiada. Jeżeli chodzi o stroje, ale są poczynione starania nad odtworzeniem stroju janowskiego i kraśnickiego przez etnografów badających nasze tereny. Obecnie to strój krzczonowski przypisany jest do tego terenu. Zespół chce kultywować lokalna tradycję i dbać o podtrzymanie tradycji poprzez występy w strojach krzczonowskich i prezentację swojego dorobku w tych właśnie ubiorach na wszystkich wydarzeniach o zasięgu ogólnopolskim, co korzystnie wpłynie na ocenę i wizerunek, a także podkreśli przy tym przynależność i identyfikację z regionem Lubelszczyzny.
Jeden komplet składa się z następujących elementów:
1. Męska koszula haftowana,
2. Spodnie czarne,
3. Kaftan,
4. Welurowy pas,
5.Czarne skórzane buty,
6. Słomiany kapelusz.
Projekt grantowy zrealizowano przy wsparciu:
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja pn. Zachowanie dziedzictwa lokalnego na terenie LGD „Leśny Krąg oraz promowanie obszaru objętego lokalną strategią rozwoju poprzez realizację zadania: „Zakup męskich strojów krzczonowskich na potrzeby zespołu śpiewaczego „Borowiacy”
z Branwi” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER
Poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Tekst: Irena Krawiec – Prezes Roztoczańskiego Stowarzyszenia Miłośników Folkloru