EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, uruchomiony w 2018 roku. Jego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze, szczególnie w małych ośrodkach. Wśród 300 beneficjentów z całej Polski do których trafiło 10 milionów złotych na popularyzację folkloru w tegorocznej edycji znalazła się również Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury w Dzwoli.
W ramach dofinansowania zrealizowano zadanie pod nazwą: Janowski unikat – stroje ludowe dla GBPiOK. Celem projektu jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, gwary, obyczajów i tradycji śpiewaczych przekazywanych z pokolenia na pokolenie m.in. poprzez organizowanie imprez i wydarzeń kulturalnych. Podczas dotychczasowych występów Ośrodek wykorzystywał stroje krzczonowskie co nie do końca odzwierciedlało charakter naszego regionu, natomiast stroje mieszkańców naszych okolic jak do tej pory nie były jednoznacznie określone.
W 2016 roku, na łamach pisma regionalnego „Janowskie korzenie” wydawanego przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim, ukazał się artykuł „Próba rekonstrukcji stroju mieszkańców wsi z okolic Janowa Lubelskiego i Kraśnika z końca XIX i początku XX wieku” autorstwa pani profesor Marioli Tymochowicz. Na podstawie opisu zawartego w artykule, a także przy wsparciu merytorycznym pani profesor Marioli Tymochowicz oraz Dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim pani Barbary Nazarewicz odtworzone zostały stroje janowsko – kraśnickie.
Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022 udało się zakupić łącznie 10 kompletów strojów ludowych janowsko-kraśnickich (4 męskie i 6 żeńskich).
Na strój męski składa się:
- okrycie głowy – czapka maciejówka,
- koszula – gładka o kroju przyramkowym,
- spodnie – uszyte z sukna,
- kamizelka – krótka w kolorze czarnym z niewielkim kołnierzykiem uszyta z sukna, guziki metalowe,
- sukmana,
- pas skórzany – tłoczony we wzory geometryczne, zapięcie na 2 sprzączki,
- buty – skórzane z cholewkami.
Na strój kobiecy składa się:
- okrycie głowy – chustka bawełniana z koronką,
- koszula – z haftem,
- spódnica – jednokolorowa bez szczotki,
- kaftan – letni,
- zapaska – z satyny, dołem zdobiona koronką,
- buty- skórzane z cholewkami.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie promujące stroje które odbędzie się w poniedziałek 26 września o godzinie 18.30 w Kocudzy Trzeciej 6 (Stary GOK).