Budowa Elektrowni Wiatrowej


Dzień dobry,
Szanowny Panie Wójcie.
Wśród mieszkańców gminy Dzwola krążą dość nieścisłe informacje odnoszące się do planowanej budowy „Farmy wiatrowej Dzwola”. Ludzie zastanawiają się czy istnieje realna szansa wprowadzenia planu zagospodarowania, który uniemożliwiałby uzyskanie pozwoleń budowlanych na wznoszenie nowych budynków mieszkalnych na dość dużym obszarze wokół turbin wiatrowych. Z obwieszczenia z dnia 25 kwietnia 2016 r. nie można wywnioskować jaki realny wpływ będą miały turbiny wiatrowe na życie mieszkańców. W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośba o udostępnienie dokumentów, które pozwolą zorientować się zaniepokojonym mieszkańcom jaki będzie wpływ elektrowni wiatrowej na ich codzienne życie.
Jako mieszkaniec gminy Dzwola ubolewam bardzo nad tym, iż nie przeprowadzono odpowiednich konsultacji społecznych z mieszkańcami odnośnie inwestycji „Farma wiatrowa Dzwola” przed chwilą zawarcia umowy z Wind Farm Łada sp. z o.o.
Pozdrawiam.


Dzień dobry

W odpowiedzi na Pańskie pytanie uprzejmie informuję, że Gmina Dzwola nie posiada obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Utracił on ważność z dniem 31 grudnia 2003 roku. Obowiązujące Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy uchwalone Uchwałą Rady Gminy Dzwola nr VII/30/03 z dnia 30 czerwca 2003 roku i zmienione Uchwałą Rady Gminy Dzwola Nr IX/54/2015 z dnia 16 września 2015 roku, przewiduje dla części terenu Gminy Dzwola przeznaczenie pod obszary potencjalnej lokalizacji turbin wiatrowych wraz ze strefami ochronnymi (potencjalnego oddziaływania elektrowni wiatrowych) związanymi z ograniczeniami w zabudowie oraz zagospodarowaniu i użytkowaniu terenu. Tekst i rysunek Studium jest dostępny na stronie internetowej Gminy Dzwola pod adresem https://dzwola.eu
w zakładce studium.

Ograniczenia dotyczące budowy budynków mieszkalnych, których odległość od elektrowni wiatrowej w jest mniejsza od dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej wprowadza ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (t.j. Dz. U. z 2016 r Dz. U. poz. 961). Zaczną one obowiązywać po upływie 36 miesięcy od dnia wejścia w życie ww. ustawy tj. w lipcu 2019 roku. Jednocześnie informuję, że w sejmie trwają prace nad zmianą ww. ustawy i z dużym prawdopodobieństwem wejdą w życie jeszcze w tym roku.

Przed wejściem w życie ww. ustawy została wydana decyzja o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie farmy wiatrowej w miejscowościach Kocudza Pierwsza, Kocudza Druga i Kocudza Trzecia. Decyzja o warunkach zabudowy została poprzedzona decyzją ustalającą środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia pn. „Farma Wiatrowa Dzwola”, wydaną po przeprowadzeniu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r., o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r. poz. 352 ze zm.). W postępowaniu
w przedmiocie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko dokonano szczegółowej analizy potencjalnego oddziaływania na wszystkie elementy środowiska (w tym zdrowie ludzi) i zapewniono udział społeczeństwu. Raport oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. „Farma Wiatrowa Dzwola”, znajduje się Urzędzie Gminy Dzwola i w każdej chwili może zostać udostępniony zainteresowanym osobom.

Gmina Dzwola nie zawierała żadnych umów na dzierżawę gruntów pod budowę elektrowni wiatrowych. Umowy na dzierżawę gruntów pod budowę elektrowni wiatrowych zawierały osoby prywatne, a Urząd Gminy Dzwola nie pośredniczył w ich zawieraniu.

W oparciu o przepisy obowiązujące przed wejściem w życie tzw. „ustawy odległościowej” Starosta Janowski wydał decyzje o pozwoleniu na budowę dla 9-ciu elektrowni wiatrowych. Od wydanych decyzji zostały złożone odwołania do Wojewody Lubelskiego i skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Wojewoda Lubelski utrzymał w mocy większość wydanych przez Starostę decyzji, natomiast skargi do WSA w Lublinie do chwili obecnej nie zostały jeszcze rozpatrzone.

Wójt Gminy Dzwola – Stanisław Rożek