Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie to trzydniowe warsztaty organizowane nieprzerwanie od 2007 r. w Łążku Garncarskim – ośrodku o ponad 200-letniej tradycji wyrabiania ceramiki, zaliczanej do najpiękniejszych ceramik malowanych w Polsce. Ideą, jaka przyświeca realizacji tego wydarzenia jest popularyzacja zanikającego zawodu garncarza, głównie przez bezpośredni przekaz umiejętności toczenia na kole i zdobienia z zachowaniem tradycyjnych technik i metod, a także ochrona, ożywienie i zachowanie ciągłości tradycji garncarskich ośrodka w Łążku.
Motywem przewodnim Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich są warsztaty ceramiki tradycyjnej, prowadzone są przez garncarzy łążkowskich oraz garncarzy z innych znanych, cenionych ośrodków garncarskich i pracowni w Polsce – Bolimowa, Pawłowa, Urzędowa, Medyni Głogowskiej, Czarnej Wsi Kościelnej, Węgorzewa i innych. Ich uczestnicy mają niecodzienną okazję aby prześledzić cały proces powstawania ceramiki począwszy od przygotowania gliny, poprzez toczenie na kole, suszenie, malowanie, szkliwienie po wypał w piecu. Istotą warsztatów jest odtworzenie tego procesu przy użyciu tradycyjnych metod, technik, czy narzędzi.
W tym roku równolegle z warsztatami ceramiki tradycyjnej będą odbywały się warsztaty wykonywania instrumentów glinianych. To nawiązanie do rzadszej i nieco mniej popularnej w Łążku odmiany formowania w glinie. Chcemy w ten sposób przypomnieć że oprócz ceramiki użytkowej, czy kafli piecowych, wyrabiano tu również gliniane figurki, kropielniczki, ptaszki, gwizdki, okaryny. Do 2020 r. wyrabianiem glinianych gwizdków i okaryn zajmował się nieżyjący już Eugeniusz Urbanik. Jego okaryny są do tej pory wykorzystywane przez lokalnych muzyków ludowych. Obecnie tradycję tę kontynuuje jego syn Paweł. Warsztaty wykonywania instrumentów glinianych, obok wymienionego wyżej Pawła Urbanika, poprowadzą jeszcze dwaj ceramicy – Grzegorz Korzeniec oraz Oktawiusz Stępień. Grzegorz Korzeniec od przeszło 8 lat zajmuje się wykonywaniem glinianych instrumentów ludowych w oparciu o wiedzę zaczerpniętą od nauczycieli z różnych stron świata, z własnych badań i praktyki. Z biegiem lat wypracował autorską wersję okaryny, wykonywanej ręcznie, dzięki czemu każda posiada unikalną barwę, dźwięk i wygląd. Oprócz okaryn wykonuje również rozmaite gwizdki, w tym gwizdki wodne, naśladujące dźwiękiem ptaki oraz inne zwierzęta. Oktawiusz Stępień – garncarz, ceramik, twórca ceramicznych aerofonów, instruktor warsztatów ceramicznych i plastycznych, od 16 roku życia gra i interesuje się etnicznymi instrumentami muzycznymi, od sześciu lat związany jest z kulturą ludową Podlasia.
Serdecznie zapraszamy do Łążka Garncarskiego w dniach 27-29 czerwca i zachęcamy do udziału w XVII Ogólnopolskich Spotkaniach Garncarskich. Więcej informacji na stronie internetowej: osgmuzeum.pl