Po raz kolejny dla całej społeczności lokalnej Gminy Dzwola z inicjatywą jej łączenia oraz dodatkowo obecnie promowania zdrowego trybu życia i lokalnych produktów wyszło Koło Gospodyń Wiejskich w Dzwoli, które przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną i Ośrodkiem Kultury zorganizowało stoisko popularyzujące produkty pochodzenia leśnego wraz z towarzyszącymi działaniami edukacyjnymi organizowane w ramach ogólnopolskiego konkursu Lasów Państwowych „Natura od kuchni”.
To niezwykle oryginalne przedsięwzięcie odbyło się podczas lokalnego wydarzenia plenerowego pt. „Smaki runa leśnego – czarna jagoda”, które odbyło się 31 lipca w Branwi na terenie rekreacyjnym Gminy Dzwola i skierowane było do całej społeczności lokalnej Naszej Gminy wszelkich kategorii wiekowych w tym szczególnie rodzin z dziećmi oraz wszystkich przyjezdnych gości – osób zainteresowanych, które ostatecznie łącznie przybyły na plenerową imprezę w liczbie kilkuset osób. Przyczyniła się do tego znacząco promocja imprezy poprzez plakaty informacyjne na terenie całej Gminy Dzwola oraz za pośrednictwem stron internetowych Gminy Dzwola i GBPiOK, a także przy użyciu komunikatorów społecznych. Dzięki tak licznym gościom przygotowane przez nas potrawy zniknęły z naszych gościnnych stołów przeznaczonych do degustacji. Wszystkie potrawy były przygotowane przez członkinie naszego Koła Gospodyń z wykorzystaniem składników pochodzących z naturalnych obszarów leśnych, położonych na terenie Naszej Małej Ojczyzny – Gminy Dzwola. A było w czym wybierać! Na naszym stole znalazły się takie potrawy jak:
1. Chłodnik z borówki bagiennej – łochynii z makaronem domowym.
2. Naleśniki biszkoptowe z musem jagodowym z dodatkiem serka waniliowego i bitej śmietany.
3. Racuszki z konfiturą z leśnych jagód i kremówką.
4. Deser jagodowy – leśny mech.
5. Pierożki na słodko z twarożkiem i syropem z leśnych jagód.
6. Domowa nalewka – Jagodzianka.
Wszystkie przygotowane przez nas potrawy cieszyły się ogromną popularnością wśród uczestników imprezy każdej kategorii wiekowej. Dzięki szerokiemu asortymentowi wszyscy uczestnicy bowiem znaleźli pośród nich coś dla siebie, od dzieci, po seniorów, co jeszcze bardziej utwierdza nas w przekonaniu, że całość przedsięwzięcia w założeniach przyniosła oczekiwane efekty i zrealizowane cele, które stawialiśmy sobie w założeniach integracji społeczności lokalnej i gości oraz promocji lokalnych produktów w odniesieniu do prozdrowotności.
Naszym świadomie ważnym i priorytetowym zadaniem było promowanie Lasów Państwowych, dzięki którym mogliśmy zorganizować swoje stoisko i dokonać tak ważnej dla nas promocji zdrowego trybu życia, a przy tym naturalnej żywności pochodzenia leśnego i przetworów z tych bogatych w walory prozdrowotne dobrodziejstw, które właśnie daje nam natura – lokalne lasy janowskie.
Społeczności lokalnej i gościom za przybycie – dziękujemy!!!
Lasy janowskie (za cuda natury) – dziękujemy!!!
Nadleśnictwo Janów Lubelski – dziękujemy!!!
Lasy Państwowe – dziękujemy!!!
Tekst, foto: KGW w DZWOLI